Odbudowa maszyn budowlanych - co to jest i na czym dokładnie polega? Naprawa maszyn, wymiana części zamiennych

Odbudowa maszyn budowlanych – co to jest i na czym dokładnie polega? Naprawa maszyn, wymiana części zamiennych

Poradnik Klienta Pordnik Prasówki

Odbudowa maszyn budowlanych to proces, który pozwala na danie maszynie budowlanej drugiego życia. Dzięki tego typu zabiegowi nie ma potrzeby wydawania ogromnych sum na nowych sprzęt. Odbudowa maszyn budowlanych pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy a także czasu. Na czym dokładnie polega ten zabieg?

Jak wygląda proces odbudowy maszyny budowlanej? Naprawa maszyn budowlanych

Pierwszą rzeczą, którą robiona jest, gdy zepsuta maszyna trafia do warsztatu, jest sprawdzenie, co jest nie tak. Robi się to poprzez sprawdzenie maszyny i przetestowanie, czy w systemie nadal działa hydraulika. Proces ten może zająć kilka godzin, w zależności od tego, jak duży jest problem, który wymaga rozwiązania, zanim będzie można przejść dalej. Trudną rzeczą w znalezieniu tego, co jest nie tak z systemem hydraulicznym, jest to, że w dużej mierze zależy to od tego, gdzie i dlaczego coś nie działa prawidłowo. Jeden element może wpływać na inny zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przyczyna tej różnorodności leży w sposobie działania hydrauliki: elementy takie jak silniki, cylindry i jednostki sterujące wszystkie są połączone przewodami cieczy i współpracują ze sobą. Układ hydrauliczny jest systemem, który działa współzależnie, a zatem jeden element wpływa na drugi. Chociaż maszyna jest rozbierana podczas przebudowy, wcześniejsza diagnostyka pozwala zidentyfikować największe problemy i pokazuje, gdzie szczególnie należy sprawdzić, co jest ich przyczyną.

Odbudowa maszyn budowlanych - co to jest i na czym dokładnie polega? Naprawa maszyn, wymiana części zamiennych

Kolejnym etapem pracy jest odbudowa jako taka: demontaż (odłączenie) elementów takich jak silniki, cylindry i jednostki sterujące z ich wsporników montażowych na podwoziu. Inne główne elementy, takie jak pompy i filtry muszą zostać zdemontowane, aby można było je dokładnie sprawdzić pod kątem zużycia lub uszkodzenia, prawidłowego działania sprężyn lub uszczelek itp. Po tym etapie często zdarza się, że cały układ musi zostać rozebrany i oczyszczony. Dzieje się tak, ponieważ woda i brud (lub olej w przypadku skrzyń biegów) mogły spowodować korozję lub zablokowanie zaworów, co może mieć wpływ na układ hydrauliczny. Podczas dalszej odbudowy, czyszczenia i pakowania, testuje się układy hydrauliczne na każdym etapie. Wszystkie ruchome części są również testowane pod kątem poprawności działania, np. hamulce, które działają podczas pompowania, tłoki, które poruszają się swobodnie z jednego końca na drugi bez blokowania przez uszczelkę lub sprężynę. Wyniki tych testów pomagają podjąć decyzję, czy należy wymienić dany element.

Ile kosztuje odbudowa maszyny budowlanej?

Koszt odbudowy maszyny budowlanej zależy od modelu, marki i typu maszyny. Cena jest z reguły jednoznacznie ustalana z klientem na samym początku, jednak wszystko tak naprawdę zależy od tego co wyjdzie w trakcie odbudowy. Czasami drobna usterka może wynikać, z czegoś co zadziało się wewnątrz maszyny i nie widać tego gołym okiem. Pamiętajmy, że nawet w sytuacjach krytycznych, kiedy naprawa trwa długo, a przywrócenie maszyny do stanu używalności pochłania wiele wysiłku, cena końcowa i tak jest niższa niż zakup nowego sprzętu.

 

Odbudowa maszyn budowlanych - co to jest i na czym dokładnie polega? Naprawa maszyn, wymiana części zamiennych

Koszt odbudowy maszyn budowlanych zależy od wielu czynników, w tym: czy są to części oryginalne czy kompatybilne; ile będzie pracy w zależności od życzeń klienta (więcej – drożej); czy konieczny jest zakup dodatkowych części zamiennych; dostępność wysokiej jakości części zamiennych; czy stary silnik będzie używany lub konieczny będzie zakup nowego. Kompatybilność i oryginalność jest ważnym czynnikiem przy określaniu kosztów przebudowy maszyny budowlanej. Oryginalne części zamienne – zarówno nowe, jak i używane – są drogie, ponieważ spełniają wszystkie wymagania dotyczące zastosowania w tego typu maszynach, w tym wytrzymałość, moc, prędkość itp. Należy pamiętać, że taki sprzęt wymaga specyficznych części, których nie można zastąpić uniwersalnymi, jeśli wpływa to na bezpieczeństwo lub prawidłową pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments